HABERLER

TOKİ HABER DERGİSİ EYLÜL 2023 SAYISI

TOKİ Haber Dergisi Eylül 2023 Sayısında Kurucumuz Y. Mimar Z. Merve Kuyu, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’a tarafımızca yapılan yeni afet konutlarını tanıttı.

TOKİ HABER DERGİSİ NİSAN 2020 SAYISI

TOKİ Haber Dergisi Nisan Sayısında Kurucumuz Y. Mimar Z. Merve Kuyu, Konya Seydişehir Millet Bahçesi Projesini bizlere tanıttı.

Derginin tamamını buradan görüntüleyebilirsiniz.

MİMARLAR HAKLI ÇIKTI DANIŞTAY KARARI BOZDU

Isparta’ya 5 yıldızlı otel yapımının başladığı dönemde otelin yapılacağı yer konusunda tartışmalar yaşanmış, hatta Mimarlar Odası, Isparta Belediyesi tarafından yapılan imar planı tadilatının yanlış olduğunu iddia ederek dava açmıştı. Davaya diğer bir konu da emsal artışıydı. Geçtiğimiz günlerde bu davaya ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Isparta İdare Mahkemesi’nin reddettiği dava, Danıştay’ın aldığı kararla tekrar görülmeye […]

MİMARLARDAN NET MESAJ

Dersine iyi çalışmış belediye başkanları istiyoruz 2014’te yapılacak yerel seçimler öncesi Mimarlar Odası, Isparta’da kentsel dönüşümü de kapsayan yeni imar revizyonu için Belediye Başkan Adaylarından beklentilerini açıkladı. 2009’da belediye başkan adaylarıyla yaptıkları toplantıda yeni imar revizyonunun gündeme geldiğini ancak çalışmaların şu aşamada geç kaldığını belirten Mimarlar Odası İl Temsilciği Başkanı Merve Kuyu, “Artık yeni dönem […]

KENTSEL DÖNÜŞÜM TARTIŞMALARI

Kentsel dönüşüm, Isparta kamuoyunun bir numaraları gündem maddesi. Belediye ile kentsel dönüşümün başlayacağı Gülistan Mahallesi sakinlerinin ardından bir açıklamada Mimarlar Odasından geldi. Mahallede uygulanacak dönüşümün ada bazında yapılması gerektiğine dikkat çeken Oda Başkanı Merve Kuyu, projenin merkezinin Belediye olduğunu söyleyen Yusuf Ziya Günaydın’a da cevap verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM “GÜLİSTAN MAHALLESİ TEDİRGİN”

Merve Kuyu: Süreç işlemeli, Başkan Günaydın kararı desteklemeli Kentsel Dönüşüm, Gülistan Mahallesi’nden başlıyor. Ancak, eylül ayı belediye meclisinde Başkan Günaydın’ın bireysel değil mahallenin tamamını kapsayan bir dönüşüme sıcak bakması nedeniyle karara itiraz etmesi, Gülistan Mahallesi sakinlerini tedirgin etti. Bu tedirginliğin ortadan kaldırılmasını isteyen Mimarlar Odası İl Temsilcisi Merve Kuyu, kanal 32 habere çok önemli açıklamalarda […]

BASIN KULÜBÜNDE KONUK MERVE KUYU

Basın Kulübü, Mimarlar Odası ile işbirliğinde Yeni Isparta'yı konuşuyor, tartışıyor. Mimarlar Odası ile işbirilğinde her ay bir program yapmayı hedefleyen Basın Kulübü, bu konsepteki ilk programını önümüzdeki pazartesi günü yapacak. Programı Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu ile Gazeteciler Soner Toros ve Mehmet Erçakır sunacak.

ETNOGRAFYA MÜZESİ

Isparta Belediyesi tarafından Gökçay Mesireliği girişine yapılan Etnografya Müzesi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Merve Kuyu, “Gökçay girişinde yapılan müzenin kent silüetini bozduğunu düşünüyoruz. Bu konuyla alakalı ortak kurul oluşturulup halkın görüşü, çevresel değerler, planlana, silüet ve estetik gibi kararlar alındıktan sonra hareket edilmesi gerekir. Kamusal alanlarda alınacak her türlü kararlar, bu kamusal alanlara bütün kamunun [...]

“BU PARSEL KENT MEYDANI OLARAK TANIMLANABİLECEK BİR PARSEL DEĞİL”

Özel İdare eski binasının yıkımıyla alevlenen “yerine ne yapılacak” tartışmalarına Mimarlar Odası Isparta Temsilcisi Merve Kuyu da katıldı. Merve Kuyu, “Bu parsel, kent meydanı olarak tanımlanabilecek bir parsel değil. Buraya ne yapılacağına karar verirken, kamu yararı mutlaka göz önünde bulundurulmalı” dedi.

MİMARLAR ODASINDAN GÜNDEM YARATAN AÇIKLAMALAR

Merve Kuyu canlı yayında Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'nın kızı Mimar Zeynep Günaydın'la ilgili Akp milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in İddialarını değerlendirdi.Kuyu, ayrıca son günlerde milletvekili Bilgiç'le Belediye Başkanı Günaydın'nın arasından tartışma konusu olan Isparta Ticaret Merkeziyle ilgili gündem yaratan açıklamalarda bulundu.